Spoty

Galinhos je poloostrov oddelený od pevniny morským zálivom. Takto vzniknuté lagúny sú jedným z najšpektakulárnejších kitespotov na zemi. Keď trajekt vyrazí s pasažiermi smerom k poloostrovu, cítia sa ako v Amazónach. Morský záliv sprevádzajú mangrovníky, vpravo sa oddeluje prúd podobný rieke ktorý sa prerezáva až k soľným kopcom. Vľavo sa vytvára duna, ktorej vrchol vyzerá ako hrebeňom očesaný.

“Tam hore,” vraví lokálny matador Edgar, “stál raz kráľ kiteloopov Ruben Lenten, nad hlavou mu poletoval jeho kite. Vietor fúkal 40timi uzlami hore dunou a dvaja chlapy ho držali za trapéz. Keď ho pustily, vystrelil ako šíp a kiteloopmi sa spustil dole na vodu.”

Galinhos-2-2

Zeleň, ktorá nás popri lagúne sprevádzala, pomaly robí priestor púšti. Duny piesku sa posúvajú až k vode a more sa ďalej stráca v rukách púšte. Iba cez túto bizardne stvarovanú krajinu vedie cesta na poloostrov Galinhos, na ktorom je naša dedinka. Kto by chcel prísť autom, musel by sa trápiť cez púšť. Cesty tu nie sú, je to dobrodružné ihrisko pre buggyny.

Dedinka si ponechala šarm ostrova. Keď príde návštevník na lodi, vezme si taxík s jednou oskou za 2 eurá, ktorý odnesie jeho batožinu s pohonom jedného koňa, lepšie povedané somárika. Cesty tu nie sú, len piesok miestami prerušený dlaždicami. Hlavnú cestu delí zelený pás s lavičkami na ktorých dedinčania trávia večere. Tak tu plynie život, a uprostred toho všetkého zopár bláznivých kiterov žijúcich v pousádach.

Galinhos-11

Pousády, reštaurácie, obchody a iné zariadenia sú všetky v rukách domácich. Množstvo turistov je prehľadné a domáci sú k nám neuveriteľne milý. Z každej návštevy sa teší aj babka ktorá predáva ovocie a zeleninu v obchodíku asi 4 x 2m kde jej po podlahe pobehujú prepelice, ale tie nadrozmerné avokáda, papaye, mangá a iné veci ktoré u nás vyzerajú a hlavne chutia úplne inak… hmmm! A keď zistíte že ste si nezobrali peniaze… nevadí môžte doniesť na druhý deň! Akoby ste boli v inom svete kde sa zastavil čas.

Spoty a vietor

V Galinhos vládnu celkom iné veterné podmienky ako v okolitých blízkych či vzdialenejších miestach. Kým pár kilometrov západnejšie alebo východnejšie po pláži nefúka, tu sa jazdí vždy na malých kitoch, každý deň a to po celý deň. Vietor sa výhodne stočí ca o 10tej doobeda, na výber je hneď viacero spotov od flatu po vlny. Pre ľahšie kiterky alebo do vĺn stačí asi 5m kite, väčší než 9m vidno len veľmi zriedkavo.

Všade na vode je kopa miesta, neporovnateľné napr. s preplneným Cumbucom. Kto vyštartuje načas o 10tej, môže si na chvíľu pojazd na vode vychutnať sám. Ale ani v priebehu dňa nie je na jednom spote viac ako 8 (!) kiterov naraz!

Home spot – Hňed pri kitecentre Kiteclub Brazil a pred pousádou Brésil Aventure, prejdeš z terasy 5 krokov a môžeš fúkať kite. Pri odlive sa tu medzi malými vlnkami tvorí dokonalý flat, ako stvorený pre do nádhernú freestyle session. Do obeda fúka ešte miernejší vietor vhodný na tréning unhooked manévrov, po obede zosilnie a prídu si na svoje tí čo to majú radi vysoko a ďaleko. Neskôr po poludní sa pri prílive tvoria fajnové vlny ktoré môžu dosiahnúť výšku až 2m, waveboardy a surfboardy si môžete zapožičať v kitecentre a objavovať nádherný pocit  z jazdenia vo vlnách.

Galinhos-5

River – Vlastne to nie je rieka, ale s prílivom a odlivom prúdiace more. Spot sa nachádza na brehu poloostrova otočenom k pevnine, na svoje si tu prídu freeridery, freestylery ale aj začiatočníci. Môžete tu natrafiť na ľahký offshore vietor, zato v blízkosti brehu flat takmer ako zrkadlo! Začiatočníci sa potešia stáciemu revíru!

Galinhos-5

Duny – Dobrodružný spot ku ktorému sa dostanete buggynkou, loďkou alebo asi 20-minútovým upwinderom. Tento spot je najlepší pri prílive, kedy tu nájdete krásny flat obklopený piesočnými dunami. Pre návrat večer máte opäť viacero možností, ale určite sa treba zastaviť u Ireni, ktorá robí najlepšie rizoto s morskými plodmi aké sme kedy jedli!

Lagúny – Asi najjednoduchšie jazditeľné miesta na Galinhos, plytké lagúny medzi piesčinami smerom na Guamaré, perfektné pre freestylerov ale aj úplných začiatočníkov! Či sa sem vydáte loďkou alebo downwinderom je na vás (odporúčam downwinder a loďkou späť, pre udržanie kondičky upwinder). Čaká vás tu rozsiahly flat s vodou po kolená až po pás s jedinečnou kulisou, počas dňa si oddýchnete v tieni palmového prístrešku kde sa osviežíte chladenými nápojmy za € 1,-. Jednoducho nádhera!

Galinhos-9

Takže suma sumárum, Galinhos ponúka všetko od zrkadlového flatu po 2-metrové vlny. A keď sa tých pár kiterov rozstratí na rôzne spoty do všetkých strán, máte miestečko sami pre seba. Ak sem prídete raz, budete sem chcieť chodiť stále!

Ubytovanie

V dedinke je viacero pousád, ceny sa pohybujú ca. od € 14,- na osobu/noc. Je to trochu viac ako napr. v Cumbucu, ale tento raj stojí za to!

Pousada v najlepšej polohe a s najkrajším výhľadom rovno z terasy je jednoznačne Brésil Aventure. Je trochu drahšia (€ 35,-), ale nie je treba tu byť ubytovaný pre trávenie krásnych chvíľ na pláži priamo pri oceáne. Výborne tu varia a robia vynikajúce Caipirinhe (€ 3,-). Personál je neskutočne milý a ostáva s poslednými hosťami do neskorých nočných hodín. A keď to sem tam potrvá dlhšie, nechajú vás sedieť ďalej so zásobami v chladiacom boxe.

Galinhos-8-2

Ako to vyzerá s nočným životom? Samozrejme nie je tu taký výber reštaurácií a barov ako v iných, preplnených, destináciách. Ale to čo tu je stačí ku šťastiu! My sme sa teda zabavili každý večer! Či už cez štátny sviatok na dedinskej diskotéke, zvyčajne pri chladenom pivku a cocktejloch v plážovej atmosfére pousády Brésil Aventure alebo doma na terase pri vlastných rumových mixoch s čerstvými limetkami. Sem tam pribudnú nejaký tí nový kiteri s ktorými sa v malom kruhu ihneď spriatelíte, zájdete na pizzu alebo výborný hamburger za € 2,- do centra dediny. Všetko je pekne pokope, všade sa dá prejsť naboso, nikomu vevadí keď zo šortiek vyberiete na platenie mokré bankovky.

Galinhos-4

Ako pricestovať

Prílet je do mesta Natal, najrýchlejšie spojenie Viedeň – Lissabon – Natal leteckou spoločnosťou TAP. Pozor, treba si včas zaobstarať letenky, dobrá cena je približne € 900,-. Ale aj zopár týždňov pred odletom sa vždy dá natrafiť na časovo náročnejšie last minute lety z Frankfurtu cez Sao Paolo. Let vás takto vyjde rovnako, len si dlhšie posedíte v lietadlách a na letiskách.

Transfér z letiska k prístavisku trajektu trvá ca 2 hodiny, taxík si je najlepšie zajednať vopred alebo dohodnúť sa na mieste na dobrej cene (€ 100,-) – portugalčina tu je určite výhodou. Dobrodruhovia majú tiež možnosť pricestovať autobusom verejnej dopravy (€20), čo samozrejme trvá trochu dlhšie!

Trajekt na poloostrov chodí pravideľne, v dedinke Galinhos ste za chvíľku. Do pousády vám s batožinou pomôže záprah so somárikom. Tieto náklady nestoja za reč!

Galinhos-3-2

Kite kurzy

Galinhos vzhľadom na silný vietor možno nie je najideálnejší spot pre prvé kroky s kitom, sú tu ale lagúny s hladkou a plytkou vodou kde je to s individuálnym tréningom možné.

Našu partnerskú školu Kiteclub Brazil vedú Igor a Steffi hovoriaci po nemecky, anglicky a portugalsky. Výbava sá dá zapožičiať len v rámci kurzu príp. asistovaného kitingu, keďže návštevníci bez dozoru nezachádzajú s kitami najjemnejšie.

Tento spot odporúčame pre kiterov, ktorí už ovládajú základy a prídu si vylepšiť svoju techniku a štýl. Či už základné skoky, unhooked triky alebo jazdenie vo vlnách s waveboardom – na tieto veci budú zamerané slovenské kurzy začiatkom novembra a decembra 2014! Pre bližšie info pozri Kite College Galinhos/Brazília

Galinhos-10

Dostali ste chuť na brazílsku exotiku? Máte záujem o kurz alebo sa sem chcete vybrať na vlastnú päsť? Neváhajte nás kontaktovať, radi vám poradíme a pomôžeme s prepravou aj ubytovaním!